top of page

24 травня -День слов’янської писемності і культури



Свято встановлене згідно з Указом Президента від 17 вересня 2004 року, в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – просвітителів, що відіграли визначну роль у розвитку й становленні слов’янського письменства і культури, покровителів Європи.

Кирило (827–869) і його старший брат Мефодій (815–885) народилися в македонському місті Фессалоніки (тепер Салоніки, Греція) в сім’ї воєначальника. За походженням болгари. Якщо Кирило був стовідсотковим гуманітарієм – здобув освіту в школі при імператорському дворі Константинополя, а згодом працював патріаршим бібліотекарем і викладав філософію, а потім перебував, навіть, на дипломатичній службі, то Мефодій був спочатку військовим, правителем однієї з слов’янських областей поблизу Солуня. Військова кар’єра його не вдовольняла, і він став ченцем, а невдовзі й ігуменом одного з монастирів у Малій Азії.

Згодом брати об’єдналися в просвітницькій діяльності – перекладали слов’янською мовою богослужебні книги, самі писали оригінальні твори, проповідували православ’я, виступаючи проти німецького католицького духовенства (вже тоді точилася боротьба між греко-православною Візантією і латино-католицьким Заходом за вплив на слов’янські племена), відкривали при церквах школи, готували учнів. Вони упорядкували слов’янський алфавіт і переклали на церковнослов’янську (староболгарську) мову Євангеліє.

На початок ХІ ст. на Русі використовувалися дві системи письма – кирилиця і глаголиця. Певною перевагою кирилиці перед глаголицею було відносно простіше накреслення літер. Автором глаголиці вважають Кирила; її літери переважно пов’язані з грецьким алфавітом. Згодом глаголиця лягла в основу кирилиці, на основі якої склалися алфавіти багатьох слов’янських народів. Донедавна кирилецею послуговувалися румуни і молдавани, але потім вони перейшли на латиницю. Спроби (в т. ч. силоміць) запровадити замість кирилиці латиницю на західноукраїнських землях (у Галичині в ХІХ ст., у Закарпатті – на початку ХХ ст.) були відкинуті.

Існує думка, що кирилиця прийшла до Київської Русі з Болгарії разом із старослов’янськими богослужними книгами після офіційного прийняття християнства у 988 році. Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє 1056–1057 років. Щороку 24 травня в усіх слов’янських країнах вшановують пам’ять святих Кирила і Мефодія, а також День слов’янської писемності та культури.


Костянтин Преславський (перший болгарський поет, учень Кирила і Мефодія) Переклад Романа Лубківського Азбучна молитва Аз молюся Богові з думками: Боже, сотворителю єдиний Усього живого й неживого, Ниспошли на мене свого духа, Щоб у серці зародилось Слово Для науки - для добра людського, Задля слави мудрості твоєї! Знаю, твій закон – світильник вічний Тим, що прагнуть ясної дороги, Що шукають праведного Слова І жадають милості твоєї. Весь слов'янський рід тебе благає: Ласкою не обділи хрещених, Сподоби нас, о всесильний царю, Отче, сину і пресвітлий духу, - Подаруй нам всемогутнє Слово. Ясністю осяй мої зіниці І потуги дай мені, що нею Здавен мудра славиться природа. Одверни від мене, всемогутній, Фараонську злобу, дай долоням Херувимську силу шестикрильну.

Царю над царями! Оспівати

Прагну чудеса твої нетлінні.

Хочу добре діло, розпочате

В добрий час моїми Вчителями,

Завершити, хочу тайни Слова

Ознаймити рідному народу.

Слава ж вічній силі невмирущій,

Все на світі воздає їй шану,

І народ мій славу їй возносить,

Осіянний мудрості свічадом

Нині, прісно і вовік. Амінь.






НАЙДОРОЖЧІ КНИГИ СВІТУ

“Лестерський кодекс”, Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci)

$ 30,8 млн, 1994 рік, аукціон Christies ($ 44,6 млн у нинішніх цінах). Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним під час життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом – прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам’янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерський» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер і друг радянської влади Арманд Хаммер, на честь якого він протягом короткого періоду називався «Кодексом Хаммера» (Codex Hammer). Після його смерті в 1994 році кодекс виставили на торги, в ході яких його придбав засновник Microsoft Біл Гейтс, який періодично виставляє кодекс в музеях.

“Євангеліє Генріха Лева” $ 12,4 млн, 1983 рік, аукціон Sothebys ($ 26,7 млн у нинішніх цінах). Манускрипт складається з чотирьох Євангелій, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Лева манускрипт довгий час вважався втраченим. У XIX столітті його виявили в Празі, в 1861 році "Євангеліє" придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П’ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого повіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому Sothebys. У ході аукціону його власником стала Німеччина – у фінансуванні покупки брали участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд “Прусська культурна спадщина”. В даний час манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).

“Птахи Америки”, Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon) $ 8,8 млн, 2000 рік, аукціон Christies ($ 11 млн у нинішніх цінах). Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих у гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» – кожна сторінка має 50 дюймів (127 см) у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину. В даний час відомо про існування 119 повних примірників «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 – у приватних колекціях. На ринок такі книги потрапляють вкрай рідко, і кожен такий випадок збирачі книг розцінюють як сенсацію.

«Кентерберійські оповідання», Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer). $ 7,5 млн, 1998 рік, аукціон Christies ($ 9,9 млн в нинішніх цінах). Унікальний екземпляр першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії» та одного з родоначальників англійської літератури. Книга надрукована в 1477 році в друкарні англійського першодрукаря Вільяма Кекстона у Вестмінстерському абатстві. До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих екземплярів першого видання, з яких лише виставлена на Christies книга знаходиться у приватній колекції. У книги багата власна історія: перша її поява на аукціонних торгах відноситься до 1776 року, коли вона була продана на Christies. У 1998 році книга стала власністю групи лондонських книгопродавців.

«Бестіарій герцога Нортумберлендського» (The Northumberland Bestiar) $ 5,850000, 1990 рік, аукціон Sothebys ($ 9,6 млн в нинішніх цінах).

Це перший популярний ілюстрований довідник прикладної та містичної зоології, свого роду середньовічна енциклопедія тваринного світу, що містить 112 кольорових зображень реальних і вигаданих істот і їх описи на 148 сторінках. Автор рукописної книги не відомий, примірник датований приблизно 1250-1260 роками. Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, і вони вкрай рідко потрапляють на ринок. Як пояснювали експерти будинку Sothebys в 1990 році, до цього бестіарій Востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендського – останній залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.

Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible) $ 5,4 млн, 1987 рік, аукціон Christies ($ 10,2 в нинішніх цінах). Унікальний екземпляр Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з тих, що дійшли до нас, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio (є ще більш пізній 36-рядковий варіант, відомий як Бамберзька Біблія). 42-рядкова Біблія відома серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на ім’я кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, у паперах якого в 1760 році був вперше виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 – повний. Продана на аукціоні Christies у 1987 році Біблія – неповна, в ній лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. В даний час цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.

«Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір (William Shakespeares First Folio: Comedies, Histories and Tragedies). $ 5,2 млн, 2006 рік, аукціон Sothebys ($ 5,5 млн в нинішніх цінах). Екземпляр першого видання п’єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінгом і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних і справжніх текстів». У «Перше фоліо» увійшли 36 п’єс Шекспіра, тобто майже всі його п’єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До нашого часу збереглося всього 40 повних екземплярів першого видання, з яких у приватних руках знаходяться лише два, в тому числі проданий на Sothebys.

«Про плодові дерева», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traitе des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau). $ 4,5 млн, 2006 рік, аукціон Pierre Bergе & Associеs (Брюссель) ($ 4,8 млн в нинішніх цінах). Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782). Прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, з золоченою обкладинкою.

«Географія» («Космографія»), Птолемей (Ptolemys «Geographia» (aka «Cosmographia»). $ 3,99 млн, 2006 рік, Sothebys ($ 4,3 млн в нинішніх цінах). Рідкісний екземпляр першого в світі друкованого атласу, надрукованого 1477 року в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птолемея 150 року до н. е.

Єврейська Біблія (Hebrew Bible) $ 3,18 млн, 1989 рік, Sothebys ($ 5,5 млн в нинішніх цінах). За змістом майже повністю відповідає християнському Старому Заповіту. Даний екземпляр створений у Вавилоні в IX-X століттях н. е. і є одним з найдавніших і найдорожчих рукописів на івриті.

Джерело:

http://bibliomanijforyou.blogspot.com/p/blog-page_25.html...



Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Youtube
  • Blogger
  • Twitter Basic Square
bottom of page