top of page

З Днем міста, Миколаєве!


Вітаємо вас з ДНЕМ

нашого міста

– 233-річчям.

Пропонуємо вам ненадовго зазирнути у минуле Миколаєва і дізнатися, яким було наше рідне місто на початку своєї історії.

Ось декілька цікавих фактів:

Перший міст, який з’явився у нашому місті, був через річку Інгул. Його збудували понад 200 років тому. Він був наплавний, прокладений на понтонах. Новий, сучасний великий Інгульський міст відновлено значно пізніше.

Це розвідний міст на злитті двох річок Інгул та Південний Буг. Основне його призначення– пропуск суден із заводу ім. 61 Комунара. Унікальність Інгульського мосту – його підйомна частина, яка найбільша у Європі.

Другим за своїм віком є Варварівський міст. Уперше переправа через Південний Буг в Миколаєві була побудована понад 200 років тому. Це була паромна переправа в районі Малої Коренихи, але дані про неї не збереглися. Замість неї, згодом, було побудовано новий наплавний міст, який проіснував до ІІ світовї вйни. Його наплавна частина складалася з ялинових колод, по яких були укладені прогони і настил. Довжина мосту складала близько 1км, і він міг витримувати вантаж не більше 9 тонн. Сучасний Варварівський міст було збудовано 50 років тому на так званій Варварівській мілині. Він поєднує Варварівку і решту Миколаєва. Варварівський міст став єдиним у країні, розведення якого виконується горизонтально з поворотом на 90 градусів. Повна довжина Варварівського мосту приблизно 2км, а вагу він витримує до 120 тонн.

Наймолодшим мостом у нашому місті є пішохідний Інгульський міст, або малий понтонний міст. Йому лише 40 років. Ним щоденно користується не одна тисяча людей.

Миколаївські катакомби – це мережа підземних ходів та лабіринтів під нашим містом. Підземелля мають 2-3, а може і більше ярусів. Верхні яруси знаходяться на глибині 3-4-х метрів, нижні 8-20 метрів від земної поверхні.

Перший ярус катакомб розміщується під старими районами нашого міста (Сухий Фонтан, старий Водопій, центр міста). Це старі підвальні приміщення та погреба. Другий рівень катакомб представляє собою залишки першого миколаївського водогону. Вчені – археологи підозрюють наявність і третього підземного ярусу катакомб, але дослідницькі роботи ще не проводились.

Існує декілька версій появи у Миколаєві катакомб. Версія перша полягає у тому, що при будівництві міста потрібно було багато каміння. Його добували неподалік від основної частини міста. І щоб камінь не перевозити по вулицях, під містом робили підземні тунелі. Друга версія – катакомби були побудовані спеціально. Під час Кримської війни Миколаїв знаходився в осадному положенні, прориті підземні галереї – противомінної оборони. А третя версія розповідає нам про Спаський водогін. Це перший водогін нашого міста. Довжина цього тунелю лише по вулиці Адміральській складає 5 км, і це лише маленька частина необізнаних підземних лабіринтів.

1863 року було відкрито Миколаївське жіноче училище I-го розряду, яке пізніше було перейменовано у Миколаївську першу Маріїнську жіночу гімназію. Сьогодні це Перша Українська гімназія ім. Миколи Аркаса.

У приміщенні сучасного Будівельного коледжу раніше була Олександрівська чоловіча гімназія, відкрита 1862 року.

Найстарішим навчальним закладом нашого міста сміливо можна вважати Чорноморське штурманське училище для хлопців (1798). До училища приймалися діти службовців, різночинців та дворян у віці 9 років. Курс навчання був розрахований на 8 років і проводився на надзвичайно високому рівні. Викладалися предмети: правопис, арифметика, геометрія, навігація, астрономія, геодезія, користування морськими картами і інструментами, англійська мова, малювання і креслення планів. Сьогодні у приміщенні Чорноморського штурманського училища знаходиться гімназія №2.

Чи відомо вам, що у Сонячній системі обертається мала планета за номером 8141, названа НИКОЛАЕВ? Цю планету відкрили вчені Миколаївської обсерваторії.

Ідея створення такої важливої наукової установи належала Олексію Самуїловичу Грейгу – головному командиру Чорноморського флоту і портів і губернатору Миколаєва. Миколаївську обсерваторію засновано 1821 року для навігаційних потреб флоту. У цьому році ця наукова установа відзначає свій 193-й день народження.

Місцем для споруди було обрано найвищу точку нашого міста – вершину Спаського кургану, який зберігає в собі безліч пам’яток історії та археології. З 2007 року Миколаївська обсерваторія потрапила до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. На сьогоднішній день обсерваторія – одна з визначних пам’яток міста. Вона дбайливо оберігає і примножує наукові і культурні традиції.

Останні пів року, коли героїчно захищаємо Миколаїв, що бореться разом зі всією країною за незалежність своєї землі, змінюється і Миколаїв, і миколаївці.

Миколаїв- місто- герой! З Днем міста, МИКОЛАЄВЕ!

Інформацію підготувала бібліотекар О.В.Лянна

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Youtube
  • Blogger
  • Twitter Basic Square
bottom of page