top of page

Українські вишиванки наче райдуги світанки


Школярі 1-11 класів дізнавались про вишиванку - оберіг, генетичний код України на уроках розвитку особистості.

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня. Свято не прив'язане до жодного державного чи релігійного. До нього може долучитися будь-хто, одягнувши вишиванку.

Діти та підлітки відтепер точно знають, цьому святу передувала акція «Всесвітній день вишиванки», котру у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. До цього спонукав її друг Ігор Житарюк, який прийшов на пару у вишиванці. Леся запропонувала одногрупникам та іншим студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Співзасновники Дня вишиванки надсилали листи до державних органів з проханням підтримати студентів у започаткуванні свята.

Перші роки свято найширше відзначалося в Чернівцях. Дата, третій четвер травня, була обрана з наміром підкреслити, що святкування припадає на будній день, і що вишиванка – органічна складова повсякденної культури українців.

Надалі сформувалася традиція проводити конкурси в інтернет-мережі, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном. З огляду на російсько-українську війну, що триває з 2014 року, свято стало нагодою актуалізувати національну ідентичність українців. Попит на вишиванки зріс після широкого вторгнення росії. Чимало публічних осіб популяризують носіння вишиванки.

Ініціативи з надання святу статусу державного не отримали успіху. Втім Леся Воронюк зазначає, що офіційність свята накладає зобов'язання на людей, а його неофіційний характер лишає більше свободи.

Популярності свята сприяє уявлення про вишиту сорочку як оберіг і популяризація відомостей про регіональні традиції вишивання в Україні. Воно посприяло використанню давніх традиційних елементів вишивки в сучасному одязі. День вишиванки слугує приводом для науково-популярних матеріалів, які розповідають про історію та традиції давнього та сучасного вишитого одягу.

А також наші школярі відвідали діти віртуальний музей вишиванки за посиланням https://www.mundm.kiev.ua/PROJECTS/VSUE/VSUE.HTML?fbclid=IwAR3wP4HjwUhl0KuA4-u7xQqFHfSLSEaDH-y-kC3o4XYiL_kExTp6pqmqYcw

Мали змогу створити вишиванку з власним ім'ям за допомогою програми Текстова вишивка та орнамент.

Створення орнаменту для вишиванки онлайн – це можливість для кожного охочого створити власний унікальний дизайн для вишиванки. Існує декілька онлайн-інструментів, які дозволяють створювати орнаменти для вишиванок.

Один з них – це конструктор орнаментів та текстової вишивки Ornament Creator https://ornament.name/creator, який дозволяє користувачеві створювати орнаменти з різних геометричних фігур та мотивів. З його допомогою можна закодувати своє ім’я в орнамент вишиванки. Інструмент має багато налаштувань, які дозволяють змінювати розмір, форму, кольори та інші параметри фігур.

Ще один інструмент, що дозволяє закодувати своє ім’я в орнаменті вишиванки – це Текстова вишивка онлайн https://vyshyvka.ukrzen.in.ua/


Інструмент автоматично перетворює надруковане ім’я на орнамент, який можна використовувати для вишивання. Загалом, створення орнаменту для вишиванки онлайн - це зручний та доступний спосіб створення власного унікального дизайну для вишиванки

Перевірили свої знання про вишиванку у вікторині https://mamabook.com.ua/onlinetest/svyatkoviy-test-do-dnya-vishivanki/

Носіть вишиванку - свій генетичний код!



コメント


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Youtube
  • Blogger
  • Twitter Basic Square
bottom of page