top of page

Цікаві факти про Григорія Сковороду




3 грудня в Україні відзначають 300-річчя з дня народження українського філософа та педагога Григорія Сковороди. Його вважають одним із найосвіченіших людей XVIII століття та ставлять поруч із такими філософами як Сократ, Спіноза та Конфуцій.

Григорій Сковорода винайшов власну формулу щастя, багато уваги приділяв самопізнанню, став зачинателем нового жанру в українській літературі – байки, був вегетаріанцем і дауншифтером.

ДИТИНСТВО СКОВОРОДИ: ЗВІДКИ ВИНИКЛА ЛЮБОВ ДО СВОБОДИ

  1. Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року в Чорнухах, що на Полтавщині. Його батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням. Саме через те, що Сковорода народився у вільній козацькій родині, дух свободи він відчував змалечку.

  2. Уже в сім років Григорія віддали до дяківської школи. Він гарно співав, а тому був першим співаком на крилосі в церковному хорі. У ті часи це було досить престижно.

  3. Ще Григорій любив грати на сопілці й навіть вмів майструвати їх самостійно. Цей інструмент завжди був у нього за поясом, тому й на портретах Сковороду дуже часто зображують із сопілкою.

  4. Крім цього, він вмів грати на скрипці, флейті, бандурі, лірі, гуслях. Згодом в одному зі своїх творів Сковорода скаже: “Музика – це втіха в журбі та розрада“.

  5. За свій неабиякий хист до науки Сковорода вже у 12 років вступив на навчання до Київської братської школи, яка пізніше стане Києво-Могилянською академією, що вважалася одним із найкращих закладів освіти Європи у XVIII ст.

ВІЧНИЙ СТУДЕНТ: ЯК СКОВОРОДА НАВЧАВСЯ У КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКІЙ АКАДЕМІЇ

  1. Загалом Григорій вчився з перервами приблизно 15 років, так і не закінчивши повного курсу навчання.

Києво-Могилянська академія була всестановим освітнім закладом (для різних верств населення). Більшість її студентів походила з небагатих сімей.

  1. До речі, специфікою тогочасної Києво-Могилянської академії було те, що вона давала освіту, але не готувала до якоїсь конкретної професії. Студенти могли залишити її будь-коли, а потім повернутися до навчання за рік-два або й десять. Це часто було зумовлено тим, що вони змушені були заробляти собі на життя. От і Сковорода не втрачав жодної можливості: спочатку пройшов відбір до придворної капели й поїхав до Петербурга, а потім отримав рекомендацію до Токайської комісії, що дала йому змогу побачити Європу.

  2. Під час навчання та мандрівок філософ вивчив вісім іноземних мов: латину, грецьку, польську, німецьку, французьку, італійську, давньоєврейську, а також знав угорську. Він не просто міг спілкуватися ними, а й писав твори й листи.

ЩО СКОВОРОДА КАЖЕ ПРО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ

  1. Філософ стверджує, що батьки мають простежити, до чого дитина має природний нахил, а вчителі мають цей нахил розвинути, вказати правильний шлях.

Однією з показових педагогічних притч на цю тему є “Вдячний Еродій”. У ній головними героями є мавпа Пішек, яка навчає своїх дітей усьому сучасному, та лелека Еродій, батьки якого дотримувалися природного виховання, розкривали в дитини вже закладені здібності й не силували читати те, що вона не хоче, а вчили вдячності до батьків і до самої природи. Сковорода каже: “Не вчи яблуню родити яблука: уже сама природа її навчила”.

У фіналі історії ми бачимо, як лелека доглядає своїх батьків у старості й вдячний за їхню науку. Натомість діти мавпи Пішека розбіглися хто куди, а вона потерпає від самотності.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ФІЛОСОФІЯ СКОВОРОДИ

Григорій Савич допомагає визначитися з найголовнішими питаннями: “Хто я?”, “Для чого прийшов у цей світ?”. Ідея сродної праці про усвідомлення свого покликання, про те, що не варто соромитися бути тим, ким ти є. “Усе, що потрібне людині, Бог створив легким”, – стверджує філософ.

Григорій Сковорода намагався знайти секрет щастя. Він говорить, що щастя полягає в самопізнанні: потрібно знайти самого себе і “відкрити для щастя свою теплу душу”. Неважливо, чи людина багата, скільки почестей та чинів вона має, якого вона віку, адже за Сковородою, щастя не залежить від цього.


Афоризми Г.Сковороди гра для дітей

Факти про письменника










Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Youtube
  • Blogger
  • Twitter Basic Square
bottom of page